Sinüzit Medikal Tedavisi; Sinüzit, baş ağrısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi şikayetlerin bir kısmı ya da tamamıyla seyreden bir hastalık. Temel neden yüzümüzde var olan sinüslerin iltihaplanması, tıkanması ve içindeki mukus denilen yapının şişmesi.

Eğer bu yeni gelişmişse Akut sinüzit, uzun süreli 3 ayda fazla süremüşse Kronik sinüzit olarak adlandırılır.

Kronik sinüzitte uzun süreli sinüzit medikal tedavisi denenmelidir. Bazen 6 hafta süreli antibiyotik, burun açıcı ve ödem çözücü ilaç kullanımı ve en önemlisi de burun yıkama gerekli olabiliyor. Bütün bu çabalara rağmen eğer kronik sinüzit sebat ediyorsa bu durumda cerrahi seçenekler gündeme gelmelidir. Cerrahi tedavide Bilgisayarlı tomografi yol gösterici olur. Minimal invaziv dediğimiz yani burun içi yapılara en az müdahalede bulunduğumuz sadece bozuk anatomiyi ve hastalıklı sinüsleri açtığımız yaklaşım bence günümüzde doğru olan yaklaşım.

Bütün sinüslere müdahale etmek ilerde farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu ameliyatlar burun içerisinden endoskop denilen kameralı sistemler yardımıyla yapılıyor. Burun kemiği düzeltilmesi ve burun eti küçültülmesi gibi diğer ameliyatlarla aynı anda yapılabiliyor. Yine gerekliyse burun estetiği de aynı ameliyatta yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Yüz Germe