KBB ve Yüz Plastik Cerrahisi | Antalya | İstanbul

UYGULAMALAR » HORLAMA ve UYKU APNESİ

Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama ve uyku apnesi aslında birbirinde bağımsız iki kavram.

Horlama üst solunum yolunda bir tıkanıklık sonucu meydana gelen gürültülü uyku halidir.Uyku apnesi biraz daha teknik bir kavram. Ama bence günümüzde herkes tarafından bilgi sahibi olunmalı. Uykuda nefesin kesilip belli bir süre nefessiz kalma ve sonra da boğulur gibi nefes alma hali olarak tanımlanabilir. Bilimsel tanımı da 10 saniyeden uzun süreli nefes durması, hava akımında azalma ve oksijen saturasyonunun azalmasıdır.

Sosyal yönden önemli bir rahatsızlık ama sadece sosyal yönü değil; fiziksel olarak vücutta yarattığı ağır tahribatlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla ilgili hala çok önemli bilimsel çalışmalar yapılıyor.

Uykuda meydana gelen solunum değişikliklerinin Kalp ve Sinir sistemi üzerinde olan olumsuz etkileriyle ilgili her geçen gün yeni bilimsel çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların sonucunu tahmin etmek aslında zor değil. Uzun süreli oksijen azlığı kalpte aşırı bir yük oluşturuyor. Vücutta oksijen dağılımı azalıyor ve buna bağlı olumsuz sonuçlar ortaya çıkıyor. Kısa vadede çabuk yorulma, ajitasyon, dikkat bozukluğu; orta ve uzun vadede kalp yetmezliği iskemi atakları vb olumsuz gelişmeler kaçınılmazdır.

0850 522 26 96 Fener Cad. A.Atmaca Sitesi
No:1 Lara – Antalya
info@eyupbozkurt.com.tr

Tüm hakları DR. Eyüp BOZKURT’a aittir © 2015 - 2018    /    Tasarım AJANSWEB