KBB ve Yüz Plastik Cerrahisi | Antalya | İstanbul

UYGULAMALAR » KULAK ESTETİĞİ ve KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kulak Estetiği ve Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulakta 3 tane anatomik problem söz konusu olabilir:

1. Kulak kıvrımlarının olmamasına bağlı kulak-kafatası arasındaki açı fazladır

2. Kulak kıkırdağının kafatasına yapıştığı yer çok çıkıntılıdır

3. Kulak kepçesi olması gerekenden büyüktür (Bu da sanılanın aksine en az görülen sebeptir)

Bu ameliyat için ideal yaş 5-6 yaş civarı uygun. Çünkü bu yaşlarda kulak normal erişkindeki boyutunun yaklaşık %85 ine erişmiş oluyor.Yaklaşım nasıl olmalı?

1. Kulak kıkırdağına ciltte hiç kesi yapmadan iplerle şekil vermek mümkün. Ama burada unutulmaması gereken nokta: Bu ipler açılabilir. Yani her zaman ikinci bir ameliyat riski vardır.

2.si otoplasti yani kepçek kulak ameliyatı. Ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Ameliyat kulak arkasından cilt kesisiyle yapılıyor. Bu kesi ameliyat sonrası görülmez. Dikişlerin alınmasına da gerek yok. Ameliyat sonrası 3-5 gün arası özel bir kulak bandajı kullanıyorum. Bu spor yaparken takılan bandajlara çok benziyor. Ağızdan verilen ağrı kesicilerle ameliyat sonrası ağrı sanılanın aksine çok az. Bir diğer yanılgı da bu bandajın çok sıkı olması gerektiği. Biz ameliyatta gereken işlemleri yapıyoruz; bandaj şekil verme amaçlı değil, sadece koruma amaçlı kullanılan bir yardımcı. Bandaj çıkarıldıktan sonra kulakta ödem ve kızarıklık olabiliyor. Bu da günler içerisinde azalarak geçiyor. Bandaj açıldıktan sonraki dönemde yaklaşık 3 hafta boyunca sadece uyurken yumuşak bi bandaj takmak koruyucu oluyor.

Komplikasyonları:

Kanama ve enfeksiyon riski az da olsa var. Eğer ameliyat sonrası aşırı bi ağrı olursa bundan şüphelenmek gerekir.

Kulaklar arasında asimetri riski olabilir.

Kulaklar gereğinden fazla yapışık olabilir. Bence bu da önemli bir problem. Bu ameliyatı olmuşken kulaklarım hiç görünmesin diye düşünmek yanlış. Doğal ameliyatsız kulaklara bakın, kafatası-kulak arasında belirli bir açı vardır ve bu 15-30 derecedir.

Unutmayın doğal bir kulak ve burun bakıldığında dikkat çekmeyendir. Çünkü bu organların özünde bu var. Gözler için yazılmış onlarca şiir ve söylenmiş yüzlerce güzel söz varken; doğal burun veya kulak için söylenmiş bir çift güzel söz hatırlamıyorum.

0850 522 26 96 Fener Cad. A.Atmaca Sitesi
No:1 Lara – Antalya
info@eyupbozkurt.com.tr

Tüm hakları DR. Eyüp BOZKURT’a aittir © 2015 - 2018    /    Tasarım AJANSWEB