KBB ve Yüz Plastik Cerrahisi | Antalya | İstanbul

UYGULAMALAR » YÜZ GERME

"Yüzümle ilgili şimdilik birşey yapmayayım ilerde topluca yaptırırım" mantığı doğru mu?

Genç olmak sadece gerilmiş dokulara sahip olmak demek değildir; genç bir dokuya da sahip olmaktır.

Yaşla birlikte yüzdeki iskelet sistemi ve cilt altı ve cilt katmanlarında meydana gelen bir takım değişikliler var. Kaslarda atrofi, yağ dokusunda azalma, destek dokularındaki değişikliklerin yanısıra, deride lekelenmeler, kollajen ve elastik lif yapılarında bozulmalar bütünüyle bir değişimin parçalarıdır.

Bunu neden anlatıyorum?

Yıllarca cilt bakımıyla ilgili veya yüzüyle ilgili uygulamalardan uzak durup yaşlanınca hepsini birden yaptırırım düşüncesi çok yaygın. Bu şekilde düşünmek bence bi yanılgı.

Dokularda meydana gelen değşiklikleri ufak işlemlerle botox, dolgu, PRP, cilt bakımları vs ile engellemek veya geciktirmek bu dokularda daha minik rötuşlarla iyi sonuçlar almamızı sağlıyor.

Uzun süre bekleyip, cilt altı desteğini kaybetmiş, cildin yapısı bozulmuş hastalarda diğer gruba göre dezavantajları var:

1. Daha agresif girişimler yapmak gerekiyor ve bu da girişim büyüdükçe sorunların büyümesi demek

2. Girişim büyük olunca normal hayata dönüş süresi de uzuyor

3. En çok göz ardı edilen ve en önemli olanı da psikolojik olarak daha büyük bir yük oluyor. İstediğiniz kadar iyi sonuçlar elde edin değişmeyen bir tepki söz konusu oluyor: “Tamam iyi olmuş olabilir ama çok değiştim”
Yüz Germe (Facelift) Ameliyatı

Klasik olarak yüzü üç bölüme ayırarak ele alacak olursak yaklaşık olarak burnun altında, üstünde ve seviyesinde kalan alt, üst ve orta 1/3 bölümünde ağırlıklı problem neredeyse ona göre bir yaklaşımda bulunmak ve kesileri tercih etmek gerekiyor. Bu kesiler kulak önünde, saçlı deri içinde veya göz altında farklı boyutlarda olabiliyor.

Hastamla beraber aynanın karşısına geçip uzun uzun nelerden rahatsız olduğunu, problemin ne olduğunu ortaya koyuyoruz. Daha sonra da çözüm önerilerimizi belirliyoruz. Yapılacak kesi ya da kesilerin en az görünür olması kulak önündeyse doğal cilt çizgilerine uyumlu olması, şakak bölgesinde saçlı deri içerisinden olacaksa boyutunun ne kadar olacağını konuşuyoruz.

Ameliyat süresi problemin boyutuna göre farklılık gösteriyor. Öyle ki bazen 1,5 saat bazen de 4-5 saat sürebiliyor. Ameliyat sonrası ağrı neredeyse yok gibi. Bazen ameliyat sonrası cilt altı kanamanın birikmemesi için dren denilen plastik parçalar ameliyat sırasında konulup 1 gün sonra alınması gerekebiliyor. Ama bu herzaman şart değil.

Ameliyat süresinde yüz germe işlemine ek olarak çoğunlukla destek amaçlı yağ dokusu enjeksiyonları, göz çevresine yönelik müdahaleler veya kaş kaldırma gibi ek prosedürleri de yapabiliyoruz.
Kısa İzli Yüz Germe Ameliyatı

En sık ihtiyaç duyduğum yöntem kısa izli yüz germe ameliyatı. Burada kulak önünde bir kesi saçlı deri ve favori çizgisini takip ederek ilerletiliyor. İzler kulak önündeki doğal çizgilere ve saçlı deri içeresine gizlenebiliyor. Adından da anlaşılacağı üzere diğer yöntemlere göre yapılan kesi daha kısa ve yüzün orta ve alt bölümüne ulaşmak daha kolay. Bu sayede yanak ve çene bölgesinde daha fresh bi görünüm sağlanırken; boyun bölgesindeki sarkma veya kıvrılmalar da daha doğal bir görünümle toparlanabiliyor.

Ameliyat yağ enjeksiyonu, göz çevresi estetiği ile kombine edilebiliyor. Çoğunlukla bunu tercih ediyorum, çünkü yüzde genel bir iyileşme doğal görüntüyü sağlıyor.

Ameliyat sonrasında dren çoğu zaman gerekmiyor. 2-3 gün kadar sargı yapılması gerekiyor. Bence bir toparlanma süreci isteyen ameliyatlar bunlar. Hemen işe dönebilirsiniz diyemem. Bazen 1 bazen 2 hafta kadar bi iyileşme süreci gerekebiliyor. Çünkü morluk veya şişlikler gerçekten kişiden kişiye değişebiliyor.

Komplikasyonlar elbette olabilir:

En sık görülen cilt altı kanama. Bu olduğu zaman tekrar ameliyathaneye alınıp bu birikimi boşaltmak gerekiyor. Sevimsiz bir durum ama çözümü var. Enfeksiyon olma ihtimali çok zayıf. Yüzde asimetriler olabilir. Bunun için de minik rötuşlar: dolguyla, iplerle vs veya lokal anesteziyle küçük bir girişimle düzeltme gerekebilir.

0850 522 26 96 Fener Cad. A.Atmaca Sitesi
No:1 Lara – Antalya
info@eyupbozkurt.com.tr

Tüm hakları DR. Eyüp BOZKURT’a aittir © 2015 - 2018    /    Tasarım AJANSWEB