Botolinum Toksin Uygulamaları; Botox bir ticari isim. Etken maddesi Botulinum Toksini. Türkiye’de bu molekülü içeren şu anda 2 ticari preparat var. Birisi Botox, diğeri Dysport.

Botulinum toksini uygulamasının çok yanlış bir negatif imajı var. Öyle ki yıllardır estetik uygulamaları sonrasında; bu, ameliyat da olsa, dolgu da olsa, hatta peeling vs. işlemler de olsa bu uygulamaların sonrasında ortaya çıkan bütün komplikasyonlar ve kötü sonuçlar botolinum toksin uygulamaları atfedilmiş.

Botulinum toksini uygulamalarının komplikasyonu yok mudur? Evet vardır. Kaş asimetrisi, göz kapağı düşmesi vb olumsuz sonuçları vardır. Ama bu kasların yerini ve işlevini çok iyi biliyoruz. Hangi kasa ne kadar miktarda enjeksiyon yapacağını bilen uzman ellerde bu komplikasyonların görülme sıklığı çok azdır.

Bir diğer yanılgı da erken yaşta botox uygulaması yapmak olumusuz sonuçlar doğurur yanılgısıdır. Ben 28-30 yaşından sonra gerekli olduğunda bu uygulamanın yapılmasını faydalı buluyorum. Çünkü kırışıklığa neden olan kasların çalışması azaldığı zaman yüzde çizgilerin oturma ihtimali de azalıyor.

İlginizi Çekebilir  Göz Çevresi Estetiği