1. Neden ikinci bir ameliyat gereksinimi olur?

2. Daha önce burun ameliyatı geçirenlerde nasıl bir süreç izleniyor?

3. Revizyon burun ameliyatında burna şekil verme

Revizyon Rinoplasti Zor Mudur?

Daha önce bir veya birden fazla burun ameliyatı geçiren ve istenilen sonucun elde edilemediği durumlarda yapılan burun estetiği ameliyatına revizyon rinoplasti diyoruz. Farklı isimlendirmeler var: ikincil rinoplasti, sekonder rinoplasti gibi..

Genel olarak bu ameliyatların ilk ameliyattan daha zor olduğu kabul edilir. Çünkü yapısı değiştirilmiş ve başarılı olamamış bir burun iskeleti var, ona adapte olmuş bir cilt söz konusu ve ameliyata başladığınız zaman süprizlerle karşılaşmanız söz konusu.

Ama eğer ameliyata yeterli hazırlık yapılarak girilirse bu ameliyatların ilk ameliyatlardan farkı yok. Yeterli hazırlıktan kastım şu:

1. Problemler net ve somut olarak ortaya konulmalı

2. Beklentiler gerçekçi olmalı

3. Başta kıkırdak dokusu olmak üzere yeterli doku olmalı.

Hastaların anlamakta en çok zorlandığı konu bu oluyor. Aslında konu çok basit. Biz burun ameliyatı sırasında doğala en yakın anatomiyi oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için de başta kıkırdak dokusu olmak üzere bazı dokulara ihtiyacımız var. İlk ameliyatlarda bu kıkırdak rezervi “septum” denilen burun orta çatısında mevcut. Fakat revizyon ameliyatlarında buradaki kıkırdak dokusu bazen yetmiyor.

Bu durumda ya hazır kıkırdak denilen kadavradan elde edilip çeşitli işlemlerden geçirelerek elde edilen biraz maliyetli ama güvenilir materyaller kullanılabilir Veya vücudumuzda bulunan başka yerlerdeki kıkırdak dokulardan elde edilebilir. Kulak arkası bunun için bir alternatif. Ama ben kulak kıkırdağını pek kullanmıyorum. Çünkü yeterli olmuyor ve kıvrımlı yapısı nedeniyle kullanışlı da değil. Bir diğer seçenek meme çizgisi hizasından kaburgadan yaklaşık 3 cm’lik bir kıkırdak almak. Bu bence en güvenilir ve en kullanışlı yol.

İlginizi Çekebilir  Botolinum Toksin Uygulamaları

Eğer yeterli hazırlık yapılarak bu ameliyatlara girilirse yapılan ameliyatın zorlukları minimuma inmiş oluyor.

Neden Revizyon Burun Ameliyatı Gerekli Olur?

Şunu çok rahat söyleyebilirim: yeni tekniklerle revizyon rinoplasti ihtiyacı azaldı.

Eskiden yapılan ameliyatlarda aşırı çıkarım söz konusuydu. Bunlar burun sırtının fazla oyuk, burun ucunun aşırı kalkık olduğu kendini belli eden ameliyatlar. Yine burun ucunun çimdiklenmiş gibi olduğu, asimetriler olan burun ucu problemleri de az değil.

Son zamanlarda yapılan ameliyatlarda bu problemler daha az. Fakat şimdi de fazla greft yani doku konulması veya dikişlerle burun ucunun fazla sıkılmasına bağlı problemler söz konusu.

En sık gördüğüm problemler arasında ; Kemik kemerin alınıp kıkırdağın alınmadığı burnun yandan bakıldığında papağan gagası gibi göründüğü, burun sırtının sivri kaldığı, burun ucunun asimetrik olduğu ameliyatlar var. Çoğunlukla da bunlar birlikte olabiliyor.

Revizyon Burun Ameliyatı İçin Kaburgadan Kıkırdak Alınması

Burun estetiğinde doğal anatomiye ve cerrahi dokulara saygılı davranıp yeniden bir şekillendirme yapıyoruz. İlk ameliyatta septum denilen orta çatıdaki kıkırdak dokusu bizim için yeterli olabiliyor. ama revizyon ameliyatlarda bu rezerv çoğunlukla yitirilmiş oluyor.

Vücudumuzun başka bir yerinden kıkırdak almak gerekiyor. Kulak arkasından bu kıkırdak alınabilir. Hastalar “kulağımızdan da olmayalım” diye yarı şaka yarı ciddi bir tepki gösteriyorlar. Bu işlem uygun kesilerle yapılırsa bu durum kulakta görülen bir deformiteye yol açmıyor. Ben kulak kıkırdağını kullanışlı bulmuyorum. Kıvrımlı ve düzensiz yapısı nedeniyle pek tercih etmiyorum.

Kaburgadan kıkırdak almak, istenilen iskelet yapıyı oluşturmak için çok kullanışlı. Sağ meme başının yaklaşık 5 cm altı hizasından yaklaşık 2-3 cm’lik bir kesi yapıyoruz. Bu daha sonra iz problemi oluşturmuyor. Burdan yaklaşık 3 cm çapında bir kıkırdak dokusu alıp bunu burun iskeletini oluşturmada kullanıyoruz.

İlginizi Çekebilir  Horlama ve Uyku Apnesi

İz kadınlarda bikini çizgisinin altında kalıyor . uygun kapatıldığında haftalar – aylar sonra belli belirsiz bir iz kalıyor. Uygun teknik kullanıldığında ağrı da olmuyor.